قدرت و رعنا: زوج خلاقی که با تولید ویدیو لبخند هدیه می‌دهند

قدرت و رعنا زوج جوانی در کابل هستند که مدتی است در خانه ویدیوهای خلاقانه‌ای درباره مسائل روزمره تولید می‌کنند و در یوتیوب و شبکه‌های اجتماعی نشر می‌کنند. این ویدیوها که بیشترشان به زبان طنز درباره زندگی مشترک است، علاوه بر این‌که آموزنده است، لبخندی نیز به لب مخاطبان می‌نشاند.

رعنا و قدرت حدود یک سال است با هم ازدواج کرده‌اند و قدرت کارمند یک موسسه خصوصی و رعنا کارمند دولت است. با این زوج خلاق گفتگو کردم از قدرت پرسیدم که چطور شد به فکر تهیه ویدیوها افتادند و این‌که آیا با کار فنی فیلمبرداری و تدوین ویدیو آشنا بودند.

قدرت: رعنا علاقه زیادی به بازیگری داشت و می‌خواست در این زمینه فعالیتی داشته باشد. ویدیوهای اول‌مان به نظر خودم خیلی خوب نبودند، اما به مرور زمان تلاش کردیم یاد بگیریم و از لحاظ کیفی ویدیوهای بهتری تولید کنیم. حالا نتیجه‌اش را در کارهای تازه‌مان می‌شود مشاهده کرد. در مورد کارهای فنی، من از قبل تا حدی با تدوین ویدیو آشنا بودم و با دنبال کردن ویدیوهای آموزشی در یوتیوب خودم بیشتر یاد گرفتم و مهارت‌هایم افزایش یافت. من به کار تولید ویدیو همیشه علاقه داشتم و ساخت کلیپ‌های ویدیویی کوتاه  و سرگرم‌کننده در واقع فرصتی بود که مهارت‌ بیشتری کسب کنم. ضمن این‌که دوست دارم روزی تولید ویدیو شغل اصلی من باشد. فکر می‌کنم در این کار می‌توانم پیشرفت خوبی داشته باشم، چون علاقه و اشتیاق زیادی دارم.

رعناجان، در مورد داستان این ویدیوها بگویید؟ ایده آن چطور به ذهنتان می‌رسد؟

رعنا: البته تا حالا چند تا ویدیو بیشتر تهیه نکردیم. یعنی تعدادشان از شمار انگشت‌های دست تجاوز نمی‌کند. ویدیوی اول‌مان یک ویدیوی آموزشی بود که با هم روی محتوای آن فکر کردیم و داستان آن را تولید کردیم که در کانال یوتیوب ما موجود است. این ویدیو راجع به رفتار تند بعضی از مردها نسبت به همسرشان است. بعد یک ویدیوی کوه نوردی تولید کردیم که در واقع به تصویر کشیدن یک فعالیت تفریحی بود. ولی حتی همین نوع ویدیوها هم احتیاج به فکر و برنامه‌ریزی دارد که مثلا کدام تصویر اول بیاید و کدام تصویر در ادامه یا از چه موسیقی‌ای در پس‌زمینه استفاده شود. همه این‌ها نیازمند همفکری بود. یکی دو تا از ویدیوهای ما هم الهام گرفته شده از کلیپ‌هایی‌ است که در انترنت تماشا کردیم. ما هر دو شاغل هستیم و فرصت چندانی برای نوشتن داستان یک ویدیو و فیلمبرداری و تدوین به شکلی که از هر لحاظ بی‌نقص باشد نداریم. اما به هم قول داده‌ایم که بعد از این تمام تلاش ما باید این باشد که ایده کلیپ‌هایی که می‌سازیم، ازخودمان باشد. کار مشکلی نیست. فقط لازم است که وقت پیدا کنیم و خلاقیت داشته باشیم. فکر می‌کنم همین حالا هم در تولید داستان و پردازش ویدیو خیلی بهتر از قبل شده‌ایم و بهتر هم خواهیم شد.

ولی تصویربرداری بیشتر ویدیوهای شما حرفه‌ای به نظر می‌رسد؛ آیا کس دیگری در ثبت ویدیو به شما کمک می‌کند؟

قدرت: تا حالا به جز یک مورد، فیلمبرداری همه ویدیوها را خودمان انجام می‌دهیم. البته این را باید اضافه کنم که انترنت در این زمینه کمک خیلی بزرگی بوده و هر آن‌چه من از فیلمبرداری و تدوین ویدیو می‌دانم از انترنت یاد گرفته‌ام و هیچ وقت در یک دوره آموزشی یا کورس شرکت نکرده‌ام.

https://www.youtube.com/watch?v=BKgZWQouBFU

مطمئنا کاری که شما انجام سخت و وقت گیر است و احتمالا هزینه‌هایی هم دارد؛ در این کار چه چیزی بیشتر شما را خوشحال می‌کند و چه چیزی ناامید؟

قدرت: وقتی دوستان و مخاطبان ما ویدیوها را می‌بینند و استقبال و تشویق می‌کنند خیلی خوشحال می‌شویم و مسلما وقتی ویدیویی تهیه می‌کنیم که از کیفیتش راضی هستیم، به خودمان آفرین می‌گوییم که با آن‌که در این رشته تخصصی نداریم، اما نتیجه کلیپ‌های خوبی می‌شود. این که هر روز با تکنیک‌های جدیدی در تولید محتوا و پردازش ویدیو آشنا می‌شویم، هم ما را خوشحال می‌کند و می‌فهمیم که در این راه تنها نیستیم و خیلی‌ها هستند که تجربیات خود را در زمینه بازیگری و تولید ویدیو در انترنت منتشر کرده‌اند. همه این‌ها به ما انرژی می‌دهد. چه چیزی ما را ناامید می‌کند؟ به نظرم این که در این زمینه راه زیادی در پیش داریم و باید خودمان را تقویت کنیم، تجسم همین مسیر طولانی می‌تواند گاهی ما را مایوس سازد، از این که باید ساعت‌ها روی ادیت ویدیو وقت بگذاریم و آهنگ مناسبی پیدا کنیم و این زمان‌گیر بودنش گاهی ما را خسته می‌کند. بعد از تکمیل یک ویدیو آن‌قدر خسته می‌شویم که گاهی به قول معروف مغزمان کار نمی‌کند که روی یک ایده دیگر کار کنیم و آن را تبدیل به یک داستان و یک ویدیو کنیم. هرچند همزمان از تکمیل کار راضی هستیم.

آیا شده که با کسانی که در تهیه ویدیو یا فیلم‌نامه نوشتن تجربه‌ای دارند تماس بگیرید و از آن‌ها کمک بخواهید؟

قدرت: تا هنوز فرصتش پیش نیامده اما در ذهنمان هست که این کار را حتما انجام بدهیم و از تجربیات افراد دور و بر خود هم کمک بگیریم

فکر می‌کنید کاری که می‌کنید تا چه حد موثر است؟ یعنی در کل انتظار شما از تاثیر کارتان چقدر است؟

رعنا:‌ دوست داریم ویدیوهای ما باعث شکل‌گیری یک نگرش مثبت در بین مردم افغانستان باشد و مخصوصا این ایده که بله زن و شوهر هم می‌توانند رفیق هم باشند، می‌توانند زندگی خوشی داشته باشند و میتوانند به گفته‌های منفی دیگران بی‌توجه باشند و برای خودشان زندگی کنند. این نگرش در طولانی مدت نتیجه می‌دهد و کم‌کم می‌تواند تبدیل به یک نُرم در جامعه شود و این تفکر کلیشه‌ای را که زن فقط کارش آشپزی و شستن لباس در خانه است، از بین ببرد. دوست داریم کم‌کم این تفکر جا بیفتد که زن هم باید مثل شوهرش تفریح کند، زن هم باید مثل شوهرش از خانه بیرون رود و با دنیای بیرون از خانه در ارتباط باشد. این انتظارات بالایی نیست؛ حق طبیعی هر بشری است که تفریح داشته باشد و به کار مورد علاقه اش بپردازد.

و واکنش دوستان و خانواده‌اتان به کار شما چی بوده؟ آیا راضی هستید؟

قدرت: خانواده‌های ما مشکلی ندارند ولی بعضی از بستگان ما از خود کمی حساسیت نشان می‌دهند که طبیعی است و به نظرمان با گذر زمان حل می‌شود

چه نوع حساسیتی؟ می‌توانید مثال بزنید؟

رعنا: بعضی از بستگان ما از این‌که من مقابل دوربین ظاهر می‌شوم، خشنود نیستند و به نظرشان بازیگری یک زن کار درستی نیست. اما دوستانم از کار من استقبال می‌کنند و مشوق من بوده‌اند. طبیعتا هر کاری موافق و مخالف خود را دارد.

رعناجان، از لذت کار خلاقانه در کنار همسرتان بگویید: چه حسی دارد؟

رعنا: حس خیلی خوبی است وقتی با همسفر زندگی‌ام در یک مسیر حرکت می‌کنم. بودن قدرت در کنارم به من انگیزه و انرژی بیشتری می‌دهد.

کار مشترک خلاقانه چه تاثیری روی رابطه شما داشته؟‌ آیا کمک کرده که همدیگر و قابلیت‌های هم را بیشتر بشناسید؟

قدرت: سوال سختی است. نمی‌دانم چطور جواب بدهم. ولی کار مشترکی که با هم انجام می‌دهیم تاثیر خوبی گذاشته روی رابطه‌مان و حالا می‌بینم که هر کدام چه استعدادهای نهانی داشتیم که می‌توانیم آن‌ها را حتی بیشتر در خودمان پرورش دهیم.

نظر شما چیست رعناجان؟

رعنا: من هم معتقدم خیلی کمک کرده که همدیگر را بیشتر بشناسیم و چون تولید ویدیو یک کار جدی است و لازم است که در موردش با هم جدی باشم، این هم کمک کرده که همدیگر را در بُعد کاری بیشتر بشناسیم و بتوانیم به توانایی‌های هم تکیه و اعتماد کنیم.

متشکرم از هر دوی شما.


Posted

in

,

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *